Størrelse:
OBS! Begrænsede størrelser og antal, Farverne kan varierer.
Ultra let vandrestøvle til forår, sommer og efterår, med godt indeka for fødderne. Den nye vandtætte Gore-Tex XCR membran, er mere åndbar end en klassisk Goretex membran. Det optimerer indekaet i støvlen, selv under varme og fugtige forhold.
En støvle, der er velegnet til hverdagsbrug, lange traveture, lettere hiking, eller udlandsrejser under varmere himmelstrøg.
Støvlen er med Columbia`s Omni-Grip sål, der sikrer godt greb og stabilitet på både tørre og våde overflader.
Mellemsålen er formstøbt med støbt nylon-svang. Den sikrer optimal stødabsorbering og støtte til foden. (Pasform og absorbering er som en bedre løbesko)
Skaft og overdel i mesh nylon og ruskind. Hæl og tåkappe er udført i syntetisk materiale. Dette medvirker til at centrere foden og giver øget slidstyrken på støvlen.
D-ring lacing system gør støvlen meget let at tage på/af og snøre.
Gore-Tex XCR. åndbar membran, der tillader fugt i dampform at trænge ud, men samtidig sørger for at vand i dråpeform ikke kan trænge ind.
XCR membranen er ca. 25% mere åndbar end den klassiske Gore-tex membran. Membranen er også ekstra slidstærk og hermed velegnet til den hårde påvirkning i en støvle.
Omni-Grip. Patenteret sål i "sticky" rubber, der sikrer et rigtigt godt greb på de fleste underlag.
Mærke | Model | Str. | Før pris | Tilbudspris | |
Columbia | Daypack XCR | 37 | 1.299,- | 399,- | ![]() |
mail@jagtogfiskerimagasinet.dk
Se andre produkter fra samme mærke
Columbia